PORADY

Jak nosić swetry w sezonie jesień-zima?

Jak nosić swetry?

Swetry i kardigany to niezbędny element jesienno-zimowej garderoby. Co sezon powracają w rozmaitych fasonach, kolorach i wzorach. Chcąc uzupełnić swoją szafę o tę kategorię produktów, warto kierować się nie tylko estetyką i trendami, ale przede wszystkim jakością ubrania. Więc jak nosić swetry, aby było modnie i praktyczni? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak nosić swetry i jak wybrać model gatunkowo dobry?

Szukając odpowiedniego swetra na jesień i zimę, warto zainteresować się składem wybranego modelu. Najbardziej polecane materiały to bawełna i wiskoza, a nieco z wyższej półki cenowej: wełna, jedwab oraz len. Nie oznacza to jednak, że nie warto kupować ubrań z akrylu i poliestru. Trzeba pamiętać jednak, że jeden poliestrowy sweterek, nie będzie równał się drugiemu. Istnieją różne typy tego materiału, a wśród nich te naprawdę porządne. Podobnie ma się sprawa z akrylem. Przed kupnem swetra poznaj nasze porady, dotyczące wyboru odpowiedniego materiału.

  • Swetry bawełniane i wiskozowe będą odpowiednie, jeśli nie jesteśmy zmarzluchami i dobrze czujemy się w niezbyt ciepłych ubraniach. Sweter z bawełny będzie z reguły cięższy i grubszy od tego z wiskozy, dzianina wiskozowa z kolei charakteryzuje się dużą elastycznością, idealnie nadaje się więc na swetry dopasowane, o drobnym, cienkim splocie.
  • Jeśli swetry z bawełny lub wiskozy nadal są dla nas za ciepłe, możemy sięgnąć po dzianiny z lnu lub jedwabiu. Materiały te bardzo dobrze przepuszczają powietrze i dają wrażenie chłodu na skórze. Swetry z lnu będą lżejsze od tych jedwabnych, dzianiny z jedwabiu z kolei są dość ciężkie i lejące, a do tego lekko odbijają światło-wyglądają niezwykle luksusowo i szlachetnie.

Jak wybrać sweter, który będzie ciepły?

Jeśli od swetra oczekujemy termoregulacji i skutecznego ogrzania nas, wybierzmy dzianinę wełnianą. Jednak wełna wełnie nierówna! Do wyboru mamy swetry i kardigany z wełny owczej (z reguły lekko szorstkiej), miękkiej i lśniącej wełny merynosów (merino), puszystego moheru, ciepłej alpaki lub angory o długim włosiu lub z kaszmiru - najbardziej luksusowej odmiany wełny.

Poliamid jest materiałem, który bardzo często mylony jest z poliestrem. Tymczasem to dwie, zupełnie różne rzeczy. Tkanina ta jest niezwykle trwała i wytrzymała. Łatwo schnie i nie wchłania wody.

Mogą zdarzyć się też mieszanki różnych rodzajów wełny lub połączenia wełny z innymi włóknami, na przykład z bawełną, wiskozą lub włóknami nieoddychającymi: poliestrem lub akrylem. Jeśli zależy nam na zachowaniu właściwości wełny, powinniśmy wybierać ubrania z wyraźną przewagą włókien wełnianych.

Jak nosić swetry w sezonie jesień-zima i z czym je stylizować ?

Idealną bazą w naszej szafie będzie klasyczny, dopasowany sweter o prostym fasonie i neutralnym kolorze. Założymy go zarówno do pracy, jak i na spotkanie, a dzięki bardziej eleganckim dodatkom i biżuterii sprawdzi się również na nieformalne wyjście lub randkę. Dopasowany fason swetra będzie też gwarancją wygody, jeśli mamy zamiar spędzić dużo czasu w plenerze. Duże, bufiaste rękawy wyglądają pięknie, ale nie zawsze sprawdzają się pod zimową kurtką.

Swetry oversizowe, o geometrycznych, przerysowanych kształtach i te z bufami sprawdzą się w domu, a na zewnątrz jako warstwa wierzchnia, na przykład na bieliznę termiczną. Pamiętajmy, by w takim przypadku wybierać swetry z wełny, które poza efektownym wyglądem dadzą nam również ciepło i komfort noszenia. Długie swetry stylizujmy z wąskimi spodniami o dopasowanych nogawkach lub nośmy je w formie sukienki z ciemnymi rajstopami i botkami na obcasie. Do spódnic i spodni z szeroką nogawką lepiej sprawdzą się swetry o krótkim, pudełkowym fasonie lub te dopasowane i z cienkiej dzianiny, które
możemy wpuścić do środka spódnicy lub spodni.

Nie bójmy się też wzorów i ich połączeń! W tym sezonie możemy śmiało łączyć elementy garderoby w intensywnych wzorach i kolorach w myśl zasady "dopamine dressing". Za pomocą stylizacji dodasz sobie energii i pozytywnego nastawienia. Świetnym wyborem są swetry wykorzystujące  motywy takie jak kwiaty, serca i owoce.

Jak nosić swój ulubiony sweter i jak o niego dbać, żeby służył nam jak najdłużej?

Aby sweter służył nam przez długie lata, zwróćmy uwagę na odpowiednią pielęgnację jego włókien. Przede wszystkim pierzmy sweter zgodnie ze wskazaniami na metce. Wełna, jedwab, a także materiały z dodatkiem elastanu nie lubią wysokich temperatur i źle reagują na gwałtowne zmiany temperatury. Podczas prania  ustawmy program do prania wełny lub program prania ręcznego. Skorzystajmy także ze specjalnego płynu do prania delikatnych tkanin. Najbardziej delikatne swetry pierzmy ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem płynu.

W przypadku prania w pralce warto również pamiętać o ustawieniu niewielkiego odwirowywania. Szybkie obroty bębna mogą spowodować rozciągnięcie materiału, a także jego miejscowe przetarcia lub zmechacenia. Do pralki nie wkładajmy zbyt dużo ubrań naraz. Dzianiny nie lubią ścisku, a po wypraniu swetry suszmy na płasko. Dzięki temu unikniemy rozciągnięcia i odkształceń. Pamiętajmy też, że włókna wełniane nie wymagają prania po każdym użyciu! Zamiast każdorazowego wrzucania swetra do pralki, odświeżmy sweter parownicą, a następnie rozwieśmy do przewietrzenia, zanim schowamy do szafy. Życie swetrów przedłuży również regularne golenie zmechaceń. Zamiast wrzucać dzianinę do kontenera na odzież, usuńmy charakterystyczne kulki golarką do ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *